Skip to content

113 Worthington AveBellmawr, NJ 08031

Built 1961

Last Sale Date
May 31, 2062

Property Information

Block159
Lot2.03
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage768
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,400
38%
Improvement Value:$77,300
62%
Total Assessment$124,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,716+0.2%
2024$4,709-3.2%
2023$4,862+1.4%
2022$4,793+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$92,000

From:

To:

Sq Ft768DeedBook 10141, Page 1910Recorded1/22/2015

Property Sale

Sale
$76,500
DeedBook 5218, Page 170

Property Built

Built

Year Built: 1961