Skip to content

118 Walnut AveBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Date
Jan 24, 2069

Property Information

Block159
Lot3.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,434
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,200
27%
Improvement Value:$133,000
73%
Total Assessment$182,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,891+0.2%
2024$6,880-3.2%
2023$7,104+1.4%
2022$7,004+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$95,000

To:

Sq Ft2,434DeedBook 5292, Page 34

Property Built

Built

Year Built: 1960