Skip to content

212 Park DrBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Price
$39,000
Last Sale Date
Dec 22, 1980

Property Information

Block15
Lot5.03
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,551
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,700
27%
Improvement Value:$138,600
73%
Total Assessment$189,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,159+0.2%
2024$7,148-3.2%
2023$7,381+1.4%
2022$7,277+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$39,000

To:

Sq Ft1,551DeedBook 3753, Page 545

Property Built

Built

Year Built: 1960