Skip to content

40 Junior AveBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Price
$117,500
Last Sale Date
Oct 27, 2000

Property Information

Block164
Lot10.02
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,608
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,300
24%
Improvement Value:$137,800
76%
Total Assessment$182,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,887+0.2%
2024$6,876-3.2%
2023$7,100+1.4%
2022$7,000+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$117,500

To:

Sq Ft1,608DeedBook 5124, Page 287

Property Sale

Sale
$115,500
DeedBook 4833, Page 324

Property Sale

Sale
$49,000
DeedBook 3863, Page 224

Property Built

Built

Year Built: 1960