Skip to content

149 Walnut AveBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Apr 2, 2012

Property Information

Block164
Lot11.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,126
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,900
28%
Improvement Value:$182,800
72%
Total Assessment$254,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,633+0.2%
2024$9,617-3.2%
2023$9,931+1.4%
2022$9,791+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft2,126DeedBook 9588, Page 652

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 4574, Page 236

Property Built

Built

Year Built: 1960