Skip to content

140 Hall AveBellmawr, NJ 08031

Built 1971

Last Sale Price
$163,000
Last Sale Date
Dec 20, 2010

Property Information

Block170
Lot7.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,120
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,100
25%
Improvement Value:$141,500
75%
Total Assessment$188,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,133+0.2%
2024$7,122-3.2%
2023$7,354+1.4%
2022$7,250+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$163,000

To:

Sq Ft1,120DeedBook 9350, Page 686

Property Sale

Sale
$93,000
DeedBook 5104, Page 579

Property Sale

Sale
$4,000
DeedBook 3184, Page 270

Property Built

Built

Year Built: 1971