Skip to content

108 Worthington AveBellmawr, NJ 08031

Built 2017

Last Sale Price
$432,000
Last Sale Date
Oct 11, 2024

Property Information

Block172
Lot2
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description1SSCB1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,397
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$54,200
21%
Improvement Value:$209,300
79%
Total Assessment$263,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,258+0.2%
2024$9,244-3.2%
2023$9,545+1.4%
2022$9,410+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$432,000

To:

Sq Ft1,397DeedBook 12699, Page 1700

Property Sale

Sale
$432,000
Sq Ft1,397DeedBook 12639, Page 1626Recorded8/15/2024

Property Sale

Sale
$249,736

From:

To:

DeedBook 10668, Page 1673Recorded7/19/2017

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$50,000

From:

To:

Sq Ft1,151DeedBook 10480, Page 1619Recorded9/15/2016