Skip to content

80 Heller RdBellmawr, NJ 08031

Industrial

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Jan 14, 1985

Property Information

Block173.02
Lot1
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page18

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage2.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$220,000
17%
Improvement Value:$1,073,300
83%
Total Assessment$1,293,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$48,913+0.2%
2024$48,835-3.2%
2023$50,426+1.4%
2022$49,714+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000

To:

DeedBook 4022, Page 986