Skip to content

90 Heller RdBellmawr, NJ 08031

Commercial

Last Sale Price
$2,350,000
Last Sale Date
Aug 3, 2023

Property Information

Block173.02
Lot2
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page18

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.47

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$169,000
9%
Improvement Value:$1,711,000
91%
Total Assessment$1,880,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$71,102+0.2%
2024$70,989-3.2%
2023$73,301+486.7%
2022$12,493+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$2,350,000

To:

DeedBook 12437, Page 852

Property Sale

SaleMulti
$1,880,000

From:

To:

DeedBook 11468, Page 1303Recorded8/13/2020

Property Sale

Sale
$2,800,000
DeedBook 8933, Page 410