Skip to content

10 Heller RdBellmawr, NJ 08031

Industrial

Last Sale Price
$9,750,000
Last Sale Date
Jan 3, 2020

Property Information

Block173.02
Lot5
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page18

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage7.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$740,600
9%
Improvement Value:$7,308,900
91%
Total Assessment$8,049,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$304,432+0.2%
2024$303,949+78.1%
2023$170,710+1.4%
2022$168,302+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$9,750,000

To:

DeedBook 11322, Page 430

Property Sale

Sale
$4,912,400

From:

To:

DeedBook 10283, Page 130Recorded10/21/2015