Skip to content

130 Benigno BlvdBellmawr, NJ 08031

Industrial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 13, 2013

Property Information

Block173.03
Lot1.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page18

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage3.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$349,000
13%
Improvement Value:$2,243,300
87%
Total Assessment$2,592,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$78,855+0.2%
2024$78,730-3.2%
2023$81,294+1.4%
2022$80,147+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,437,775
DeedBook 4925, Page 719

Property Sale

Sale
$1,295,625
DeedBook 3790, Page 77