Skip to content

1144 Garfield AveBellmawr, NJ 08031

Built 1963

Last Sale Date
Jan 4, 2063

Property Information

Block17
Lot2
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,512
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,000
32%
Improvement Value:$113,000
68%
Total Assessment$165,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,240+0.2%
2024$6,230-3.2%
2023$6,433+1.4%
2022$6,343+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$226,000
DeedBook 8485, Page 1930

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 8366, Page 1339

Property Built

Built

Year Built: 1963