Skip to content

116 Chalmers AveBellmawr, NJ 08031

Built 1941

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 30, 2006

Property Information

Block1
Lot9
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,477
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,800
31%
Improvement Value:$107,000
69%
Total Assessment$155,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,892+0.2%
2024$5,883-3.2%
2023$6,075+1.4%
2022$5,989+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$32,500
DeedBook 3573, Page 527

Property Built

Built

Year Built: 1941