Skip to content

244 Park DrBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Date
Mar 2, 2055

Property Information

Block22
Lot10.04
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,432
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,600
30%
Improvement Value:$114,800
70%
Total Assessment$163,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,180+0.2%
2024$6,170-3.2%
2023$6,371+1.4%
2022$6,281+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$157,500

To:

Sq Ft1,432DeedBook 10454, Page 278

Property Sale

Sale
$208,000
DeedBook 8890, Page 599

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5251, Page 30

Property Built

Built

Year Built: 1960