Skip to content

240 Park DrBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Price
$111,000
Last Sale Date
Aug 28, 1998

Property Information

Block22
Lot10.05
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,449
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,800
28%
Improvement Value:$127,200
72%
Total Assessment$176,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,656+0.2%
2024$6,646-3.2%
2023$6,862+1.4%
2022$6,765+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$111,000

To:

Sq Ft1,449DeedBook 4973, Page 881

Property Sale

Sale
$74,900
DeedBook 4131, Page 747

Property Built

Built

Year Built: 1960