Skip to content

1136 Sheridan AveBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
May 27, 2021

Property Information

Block22
Lot10.12
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,048
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,200
28%
Improvement Value:$145,600
72%
Total Assessment$201,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,632+0.2%
2024$7,620-3.2%
2023$7,868+1.4%
2022$7,757+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

To:

Sq Ft2,048DeedBook 11792, Page 1170

Property Sale

Sale
$116,000
DeedBook 4583, Page 59

Property Built

Built

Year Built: 1960