Skip to content

1014 W Browning RdBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Date
Jan 4, 2052

Property Information

Block25
Lot6.02
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,080
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,900
34%
Improvement Value:$91,300
66%
Total Assessment$139,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,265+0.2%
2024$5,256-3.2%
2023$5,427+1.4%
2022$5,351+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960