Skip to content

118 Union AveBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Price
$53,900
Last Sale Date
Nov 30, 1983

Property Information

Block26
Lot6
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,080
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,200
33%
Improvement Value:$102,100
67%
Total Assessment$152,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,760+0.2%
2024$5,751-3.2%
2023$5,938+1.4%
2022$5,854+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$53,900

To:

Sq Ft1,080DeedBook 3939, Page 837

Property Built

Built

Year Built: 1960