Skip to content

952 W Browning RdBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 7, 2055

Property Information

Block27
Lot10.02
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,000
37%
Improvement Value:$77,700
63%
Total Assessment$122,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,641+0.2%
2024$4,633-3.2%
2023$4,784+1.4%
2022$4,717+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$1

Property Sale

Sale
$305,000

To:

DeedBook 12898, Page 292

Property Sale

Sale
$165,000

To:

Sq Ft1,080DeedBook 12801, Page 138Recorded4/24/2025

Property Sale

Sale
$30,000

To:

DeedBook 4896, Page 456

Property Built

Built

Year Built: 1960