Skip to content

948 W Browning RdBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Price
$153,000
Last Sale Date
Aug 25, 2005

Property Information

Block27
Lot10.03
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,080
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,000
33%
Improvement Value:$91,400
67%
Total Assessment$136,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,159+0.2%
2024$5,150-3.2%
2023$5,318+1.4%
2022$5,243+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$153,000

To:

Sq Ft1,080DeedBook 8116, Page 1090

Property Built

Built

Year Built: 1960