Skip to content

141 Union AveBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Date
Mar 26, 2059

Property Information

Block28
Lot1.04
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,512
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,400
26%
Improvement Value:$143,300
74%
Total Assessment$193,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,326+0.2%
2024$7,314-3.2%
2023$7,552+1.4%
2022$7,446+1.0%
Property History
Sales2Foreclosures1

Foreclosure Case F-031018-13

Defaulted
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Default Judgment

Property Sale

Sale
$233,000

To:

Sq Ft1,512DeedBook 8085, Page 860

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 5253, Page 73

Property Built

Built

Year Built: 1960