Skip to content

25 Union AveBellmawr, NJ 08031

Built 1944

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 15, 2025

Property Information

Block29
Lot1
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,346
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,000
28%
Improvement Value:$131,800
72%
Total Assessment$183,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,951+0.2%
2024$6,940-3.2%
2023$7,166+1.4%
2022$7,065+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$260,000

To:

Sq Ft1,346DeedBook 11915, Page 40

Property Sale

Sale
$125,000

To:

Sq Ft1,346DeedBook 11736, Page 1004Recorded5/26/2021

Property Sale

Sale
$93,000

To:

DeedBook 4644, Page 316

Property Built

Built

Year Built: 1944