Skip to content

923 Alcyon DrBellmawr, NJ 08031

Built 1950

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Apr 27, 2006

Property Information

Block32
Lot1.02
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class37
Description2SCBS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,116
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,400
24%
Improvement Value:$71,800
76%
Total Assessment$94,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,563+0.2%
2024$3,557-3.2%
2023$3,673+1.4%
2022$3,621+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000

To:

Sq Ft1,116DeedBook 8228, Page 396

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 4897, Page 731

Property Sale

Sale
$63,500
DeedBook 4461, Page 331

Property Built

Built

Year Built: 1950