Skip to content

921 Alcyon DrBellmawr, NJ 08031

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 7, 2005

Property Information

Block32
Lot1.03
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class37
Description2SCBS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,116
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,400
24%
Improvement Value:$71,000
76%
Total Assessment$93,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,532+0.1%
2024$3,527-3.2%
2023$3,642+1.4%
2022$3,590+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 5126, Page 423

Property Sale

Sale
$62,000
DeedBook 4427, Page 635

Property Built

Built

Year Built: 1950