Skip to content

1051 Alcyon DrBellmawr, NJ 08031

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 13, 2021

Property Information

Block32
Lot1.10
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class37
Description2SCBS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,116
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,400
24%
Improvement Value:$72,400
76%
Total Assessment$94,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,585+0.1%
2024$3,580-3.2%
2023$3,696+1.4%
2022$3,644+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950