Skip to content

1033 Alcyon DrBellmawr, NJ 08031

Built 1950

Last Sale Price
$128,000
Last Sale Date
May 30, 2007

Property Information

Block32
Lot1.21
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class37
Description2SCBS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,116
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,000
23%
Improvement Value:$77,000
77%
Total Assessment$100,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,782+0.2%
2024$3,776-3.2%
2023$3,899+1.4%
2022$3,844+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$128,000

To:

Sq Ft1,116DeedBook 8576, Page 1127

Property Sale

Sale
$59,000
DeedBook 4753, Page 348

Property Built

Built

Year Built: 1950