Skip to content

1007 Alcyon DrBellmawr, NJ 08031

Built 1950

Last Sale Price
$36,915
Last Sale Date
Aug 23, 2017

Property Information

Block32
Lot2.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class29
Description2SCBS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,116
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,700
26%
Improvement Value:$70,300
74%
Total Assessment$95,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,593+0.2%
2024$3,587-16.3%
2023$4,285+1.4%
2022$4,225+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$36,915

To:

Sq Ft1,116DeedBook 10715, Page 1212

Property Sale

Sale
$62,000
DeedBook 4898, Page 271

Property Sale

Sale
$42,600
DeedBook 4146, Page 816

Property Sale

Sale
$32,000

Property Built

Built

Year Built: 1950