Skip to content

900 Alcyon DrBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 25, 2017

Property Information

Block33
Lot21.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class37
Description2SCBF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,116
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,000
25%
Improvement Value:$68,600
75%
Total Assessment$91,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,464+0.1%
2024$3,459-3.2%
2023$3,571+1.4%
2022$3,521+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$119,000
DeedBook 8903, Page 1182

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 8566, Page 1024

Property Sale

Sale
$52,900
DeedBook 4346, Page 515

Property Built

Built

Year Built: 1960