Skip to content

1020 Alcyon DrBellmawr, NJ 08031

Built 1950

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Jan 13, 2022

Property Information

Block34
Lot1.10
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class37
Description2SCBS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,116
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,600
29%
Improvement Value:$56,600
71%
Total Assessment$80,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,033+0.2%
2024$3,028-1.7%
2023$3,080-16.3%
2022$3,679+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000

To:

Sq Ft1,116DeedBook 11963, Page 1516

Property Sale

Sale
$34,000

From:

To:

Sq Ft1,116DeedBook 11115, Page 1699Recorded4/22/2019

Property Sale

Sale
$38,500
DeedBook 4279, Page 616

Property Built

Built

Year Built: 1950