Skip to content

1036 Alcyon DrBellmawr, NJ 08031

Built 1950

Last Sale Price
$72,000
Last Sale Date
Oct 20, 2015

Property Information

Block34
Lot1.18
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class37
Description2SCBS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,116
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,600
24%
Improvement Value:$75,600
76%
Total Assessment$99,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,752+0.2%
2024$3,746-3.2%
2023$3,868+1.4%
2022$3,813+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$72,000

To:

Sq Ft1,116DeedBook 10295, Page 1385

Property Sale

Sale
$18,295
DeedBook 4416, Page 97

Property Built

Built

Year Built: 1950