Skip to content

245 Bergen AveBellmawr, NJ 08031

Built 2008

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Sep 26, 2025

Property Information

Block38
Lot23
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,788
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,800
22%
Improvement Value:$179,800
78%
Total Assessment$229,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,683+0.2%
2024$8,670-3.2%
2023$8,952+1.4%
2022$8,826+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

To:

Sq Ft1,788DeedBook 12935, Page 1604

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$57,000
DeedBook 3980, Page 447