Skip to content

329 Mercer AveBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 26, 2023

Property Information

Block47.03
Lot19
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,382
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,400
29%
Improvement Value:$128,900
71%
Total Assessment$180,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,819+0.2%
2024$6,808+38.6%
2014$4,911+5.3%
2013$4,662+4.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4780, Page 431

Property Built

Built

Year Built: 1960