Skip to content

305 Mercer AveBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Price
$90,250
Last Sale Date
Oct 25, 1991

Property Information

Block47.03
Lot25
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,382
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,400
30%
Improvement Value:$121,900
70%
Total Assessment$173,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,554+0.2%
2024$6,544-3.2%
2023$6,757+1.4%
2022$6,662+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$90,250

To:

Sq Ft1,382DeedBook 4529, Page 92

Property Sale

Sale
$48,000

Property Built

Built

Year Built: 1960