Skip to content

301 Mercer AveBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Jan 7, 2022

Property Information

Block47.03
Lot26
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,571
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,800
35%
Improvement Value:$102,700
65%
Total Assessment$158,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,994+0.2%
2024$5,985+5.9%
2023$5,654+1.4%
2022$5,574+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$240,000

To:

Sq Ft1,571DeedBook 11989, Page 45

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

Sq Ft1,571DeedBook 9958, Page 903Recorded1/31/2014

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 8705, Page 852

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 8157, Page 6

Property Built

Built

Year Built: 1960