Skip to content

316 Bergen AveBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Date
Feb 8, 2067

Property Information

Block47.03
Lot5
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,244
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,600
31%
Improvement Value:$112,900
69%
Total Assessment$163,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,184+0.2%
2024$6,174-3.2%
2023$6,375+1.4%
2022$6,285+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$287,500

To:

Sq Ft1,244DeedBook 12544, Page 132

Property Sale

Sale
$180,000
Sq Ft1,244DeedBook 12465, Page 1345Recorded11/15/2023

Property Built

Built

Year Built: 1960