Skip to content

328 Bergen AveBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Price
$123,000
Last Sale Date
May 28, 2015

Property Information

Block47.03
Lot8
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,228
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,600
32%
Improvement Value:$106,300
68%
Total Assessment$156,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,934+0.2%
2024$5,925-3.2%
2023$6,118+1.4%
2022$6,031+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$123,000

To:

Sq Ft1,228DeedBook 10211, Page 1699

Property Built

Built

Year Built: 1960