Skip to content

312 Union AveBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Date
Feb 28, 2067

Property Information

Block47.04
Lot32
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,228
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,600
28%
Improvement Value:$127,000
72%
Total Assessment$177,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,717+0.2%
2024$6,706-3.2%
2023$6,925+1.4%
2022$6,827+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$285,000

To:

Sq Ft1,228DeedBook 12773, Page 836

Property Built

Built

Year Built: 1960