Skip to content

317 Bergen AveBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Price
$32,400
Last Sale Date
Mar 31, 1977

Property Information

Block47.04
Lot5
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,228
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,400
33%
Improvement Value:$104,400
67%
Total Assessment$155,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,642+0.2%
2024$5,633-3.3%
2023$5,825+1.5%
2022$5,739+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$32,400

To:

Sq Ft1,228DeedBook 3485, Page 302

Property Built

Built

Year Built: 1960