Skip to content

333 Bergen AveBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Date
May 11, 2060

Property Information

Block47.04
Lot9
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,426
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,400
20%
Improvement Value:$211,300
80%
Total Assessment$262,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,935+0.2%
2024$9,920-3.2%
2023$10,243+1.4%
2022$10,098+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$116,000

To:

Sq Ft2,426DeedBook 7029, Page 86

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 5244, Page 549

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5021, Page 52

Property Built

Built

Year Built: 1960