Skip to content

301 Union AveBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jun 10, 2005

Property Information

Block47.05
Lot16
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,228
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$53,600
34%
Improvement Value:$104,100
66%
Total Assessment$157,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,964+0.2%
2024$5,955-3.2%
2023$6,149+1.4%
2022$6,062+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft1,228DeedBook 7854, Page 443

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 4417, Page 314

Property Built

Built

Year Built: 1960