Skip to content

308 Warren AveBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Price
$11,000
Last Sale Date
Apr 24, 2059

Property Information

Block47.05
Lot19
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage998
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,800
35%
Improvement Value:$93,800
65%
Total Assessment$144,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,469+0.2%
2024$5,460-3.2%
2023$5,638+1.4%
2022$5,558+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$11,000

Property Sale

Sale
$276,500

To:

Sq Ft998DeedBook 12769, Page 175

Property Sale

Sale
$105,000

To:

Sq Ft998DeedBook 9345, Page 1315

Property Built

Built

Year Built: 1960

Property Sale

Sale
$11,000

To:

Sq Ft998