Skip to content

301 Warren AveBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 18, 2018

Property Information

Block47.06
Lot12
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,344
Acreage104

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,400
30%
Improvement Value:$121,700
70%
Total Assessment$175,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,622+0.2%
2024$6,612-3.2%
2023$6,827+1.4%
2022$6,731+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$50,000

From:

To:

Sq Ft1,344DeedBook 10490, Page 1657Recorded9/27/2016

Property Sale

Sale
$39,500
DeedBook 3652, Page 567

Property Built

Built

Year Built: 1960