Skip to content

312 Princeton AveBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Price
$22,700
Last Sale Date
Sep 27, 1971

Property Information

Block47.06
Lot16
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,348
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,800
30%
Improvement Value:$121,200
70%
Total Assessment$172,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,255+0.2%
2024$6,245-3.3%
2023$6,456+1.5%
2022$6,362+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$22,700

To:

Sq Ft1,348DeedBook 3211, Page 463

Property Built

Built

Year Built: 1960