Skip to content

325 Warren AveBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Aug 30, 2021

Property Information

Block47.06
Lot6
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,939
Acreage104

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,400
25%
Improvement Value:$153,500
75%
Total Assessment$204,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,749+0.2%
2024$7,737-3.2%
2023$7,989+1.4%
2022$7,876+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft1,939DeedBook 11860, Page 834

Property Sale

Sale
$219,000
DeedBook 8198, Page 1916

Property Sale

Sale
$130,100
DeedBook 5256, Page 477

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5021, Page 66

Property Sale

Sale
$64,000
DeedBook 4092, Page 143

Property Built

Built

Year Built: 1960