Skip to content

317 Warren AveBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Date
Feb 4, 2060

Property Information

Block47.06
Lot8
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,896
Acreage104

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,200
29%
Improvement Value:$127,800
71%
Total Assessment$179,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,770+0.2%
2024$6,759-3.2%
2023$6,979+1.4%
2022$6,881+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft1,896DeedBook 11610, Page 62

Property Sale

Sale
$169,900

From:

To:

Sq Ft1,896DeedBook 10312, Page 692Recorded12/22/2015

Property Sale

Sale
$86,000

From:

To:

Sq Ft1,896DeedBook 10224, Page 695Recorded7/10/2015

Property Built

Built

Year Built: 1960