Skip to content

312 Charles AveBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Price
$142,500
Last Sale Date
Mar 21, 2014

Property Information

Block47.07
Lot13
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,336
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,600
33%
Improvement Value:$108,800
67%
Total Assessment$161,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,104+0.2%
2024$6,094-3.2%
2023$6,293+1.4%
2022$6,204+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$142,500

To:

Sq Ft1,336DeedBook 9986, Page 684

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 9060, Page 23

Property Sale

Sale
$67,500
DeedBook 4913, Page 692

Property Sale

Sale
$32,500
DeedBook 3452, Page 539

Property Built

Built

Year Built: 1960