Skip to content

325 Princeton AveBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Jun 15, 2009

Property Information

Block47.07
Lot3
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,228
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,000
32%
Improvement Value:$112,800
68%
Total Assessment$164,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,233+0.2%
2024$6,223-3.2%
2023$6,426+1.4%
2022$6,335+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Sq Ft1,228DeedBook 9054, Page 284

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 4112, Page 658

Property Built

Built

Year Built: 1960