Skip to content

321 Princeton AveBellmawr, NJ 08031

Built 1958

Last Sale Price
$27,200
Last Sale Date
Jan 6, 1975

Property Information

Block47.07
Lot4
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,416
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,000
28%
Improvement Value:$132,400
72%
Total Assessment$184,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,974+0.2%
2024$6,963-3.2%
2023$7,190+1.4%
2022$7,088+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$27,200

To:

Sq Ft1,416DeedBook 3366, Page 825

Property Built

Built

Year Built: 1958