Skip to content

325 Charles AveBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Price
$33,000
Last Sale Date
Aug 24, 1976

Property Information

Block47.08
Lot1
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,100
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,700
36%
Improvement Value:$102,900
64%
Total Assessment$159,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,786+0.2%
2024$5,777-3.3%
2023$5,973+1.5%
2022$5,885+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$33,000

To:

Sq Ft1,100DeedBook 3450, Page 208

Property Built

Built

Year Built: 1960