Skip to content

789 Devenney DrBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 18, 1987

Property Information

Block47.10
Lot21
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page04

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,363
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,000
31%
Improvement Value:$115,000
69%
Total Assessment$167,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,316+0.2%
2024$6,306-3.2%
2023$6,511+1.4%
2022$6,419+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960